Web tasarımcısı vE Web geliştiricisi

      Konu web tasarımcısı ve web geliştiricisi terimlerini kullanmaya gelince insanların genellikle kafası karışır. Her iki iş de aynı iş türündedir ancak gözle görülür şekilde farklıdır ve zıt beceriler gerektirir. Ekibin tamamının etkileşimli bir web sitesi oluşturması ve çalıştırması gerekebilir. Web tasarımcıları, web geliştiricileri, metin yazarları, SEO uzmanları ve muhtemelen diğerleri etkileşimli bir web sitesi başlatma sürecinde yer alır. Markalaşma ve marka stratejisi bu sürecin ayrılmaz bir parçasıdır.

      Bir web tasarımcısını nasıl tanımlayabilirsiniz?

      Web tasarımcıları, siteyle kolay etkileşim sağlarken bir web sitesinin görünümüne de bakan kişilerdir. Bir web tasarımcısının çalışması, ziyaretçilerin bir web sitesinde daha fazla zaman geçirmesini sağlamak için çok önemlidir. Web tasarımındaki en son eğilimleri analiz eder, tasarım ilkelerine ve standartlarına saygı gösterir, kullanıcıların web sitesini ziyaret ederken ne beklediğini izler ve daha fazlasını yaparlar. Aynı zamanda ziyaretçilerin gözüne ziyafet veren düzenler ve görseller oluştururlar ve aynı zamanda internette gezinirken nasıl hissettiklerini hatırlarlar. Ayrıca, tasarımın geri kalanına kıyasla çok sert veya orantısız görünmeden karakter öğelerini web’e dahil etmeye odaklanırlar. Web tasarımı birçok sorumluluğu kapsadığından, web tasarımcıları web’in belirli yönlerinde uzmanlaşabilir. Kullanıcı deneyimi tasarımcıları, kullanıcı arayüzü tasarımcıları, görsel tasarımcılar vb. İle tanışabilirsiniz.

       Web geliştirici nedir?

       Web geliştiricileri, sürecin uygulama aşamasını ele aldıkları için web siteleri oluşturmada önemli bir role sahiptir. Web geliştiricileri, sitenin yapısını ve hedeflerini öğrendikten sonra, bunu gerçeğe dönüştürmek için müdahale edebilirler. Bir web tasarımcısı ile bir web geliştiricisi arasındaki karşılaştırmayı anlamak bu farka bağlıdır. Web geliştiricileri ayrıca arka uç geliştiriciler, ön uç geliştiriciler veya tam yığın geliştiriciler gibi çeşitli alanlarda uzmanlaşabilirler.

        Ön uç geliştirme ile arka uç geliştirme arasındaki fark nedir?

        Ön ve arka uç geliştirme, farklı web geliştiricilerin ne tür yaptığını zaten bildiğiniz zaman daha ayrıntılı olarak incelenebilir. Ön uç, bir site ziyaretçisinin içeri girdiğinde gördüğü tüm unsurları ifade eder. Ön uç profesyoneller, arayüzün kullanımını keyifli hale getirmek için grafik öğeler ve görünümle çalışır. Tersine, backend, web’in nasıl çalıştığına odaklanır. Özellikle, bir öğeye tıkladığınızda veya bir istek girdiğinizde ortaya çıkan dahili süreçlerle ilgilenir. backend geliştiriciler, kullanıcıları veritabanlarına bağlamak için gelişmiş programlama yeteneklerini kullanır, ancak bunların kullanıcı arabirimiyle hiçbir ilgisi yoktur.

        Görsel programlama ve işlevsel programlama ne olacak?

         Web sitelerini tasarlamak ve geliştirmek için kullanılan araçlar ve stratejiler tamamen farklıdır. Web tasarımcıları, frontend işlemlerini gerçekleştirenlerdir. Çalışmaları, kullanıcıların web’i nasıl algıladıklarını etkiler. HTML, CSS, JavaScript gibi görünüm ve görsel öğelerle ilgili programlama dillerine aşinadırlar. Yani web tasarımcılarının görsel programlamaya güvendiklerini söyleyebiliriz. Web tasarımcıları ayrıca Photoshop veya Illustrator gibi Adobe görsel yazılım paketindeki programları da kontrol eder. Bu araçları, logolar ve simgeler gibi grafik öğeleri tasarlamak için kullanabilirler.

        Web geliştiricileri öncelikle fonksiyonel programlamaya odaklanır. Bu, kullanıcıların doğrudan görmediği yönleri ele aldıkları anlamına gelir. Web geliştiricileri sitenin dahili işleyişini yönetir, böylece perde arkasında sorunsuz çalışır. Python, .Net, PHP, C # ve daha fazlası gibi gelişmiş programlama dillerine aşinadırlar. Web geliştiricileri, Web özelliklerini içeren bir kullanıcı arabirimi geliştirmek için bu dilleri kullanır. Yine de, görsellerin geliştirdikleri özelliklere uygun olduğundan emin olmak için web tasarımcılarıyla aktif olarak çalışmaları gerekiyor.

       Web tasarımcıları sezgiye ve sanatsal duyarlılığa güvenme eğilimindedir – kolayca yaratıcı fikirler bulurlar ve hayal güçlerini çok kullanırlar. Web geliştiricileri nadiren doğrusal düşünürler. Bunun yerine, çok hızlı bir şekilde görsel çözümler üretiyorlar. Gözleri, nesnelerin estetik algılanması konusunda eğitilmiştir. Aynı zamanda daha mantıklı düşünüyorlar. Ayrıca, fikirleri çoğunlukla doğrusaldır ve çalışırken katı ilkeleri takip eder. Teknik sorunlara çözüm bulabilirler. Web geliştiricileri, web tasarımcılarından daha az yaratıcıdır, ancak bunun üstesinden gelmek için yine de güçlü bir hayal gücüne ihtiyaçları vardır.

 
No Comments

Post A Comment